Istraživanje CCI: Za 22 godine u BiH investirano samo 12,9 milijardi

Bez autora
Nov 06 2017

Nepovoljna politička situacija, poreska opterećenja, spora administracija glavna su tri razloga zbog kojih strani investitori zaobilaze Bosnu i Hercegovinu, tvrde ekonomisti. Prema podacima Centralne banke BiH, od 1994. do 2016. godine, u BiH je investirano 12,9 milijardi KM.Najviše investicija je bilo u oblasti trgovine, zatim bankarskih djelatnosti, duvanske industrije. Najviše investicija dolazi iz Austrije, zatim Hrvatske i Srbije. Prema najnovijem istraživanju Centara civilnih inicijativa, u posljednje dvije godine zabilježen je pad investicija u BiH, prvo na 2,1 odsto u 2015. godini, a onda na 1,8 odsto u prethodnoj godini ili 536 miliona KM.

Istraživanje CCI: Za 22 godine u BiH investirano samo 12,9 milijardiNepovoljna politička situacija, poreska opterećenja, spora administracija glavna su tri razloga zbog kojih strani investitori zaobilaze Bosnu i Hercegovinu, tvrde ekonomisti.

Prema podacima Centralne banke BiH, od 1994. do 2016. godine, u BiH je investirano 12,9 milijardi KM. Najviše investicija je bilo u oblasti trgovine, zatim bankarskih djelatnosti, duvanske industrije. Najviše investicija dolazi iz Austrije, zatim Hrvatske i Srbije.

Prema najnovijem istraživanju Centara civilnih inicijativa (CCI), u posljednje dvije godine zabilježen je pad investicija u BiH, prvo na 2,1 odsto u 2015. godini, a onda na 1,8 odsto u prethodnoj godini ili 536 miliona KM. Mnogo veće investicije bilježe zemlje u regionu.

"Ako posmatramo period od 2012. do 2016. godine, udio direktnih stranih ulaganja (FDI) u bruto domaćem proizvodu (BDP) BiH, kreće se od 1,53 do 2,98 odsto BDP-a. U Srbiji strane investicije učestvuju sa 5,2 odsto BDP-a, u Hrvatskoj 3,2 odsto, te u Sloveniji sa 2,4 odsto. Vidljivo je da Srbija ima dva i po puta viši BDP (78 milijardi KM), Slovenija sa dosta manjim brojem stanovnika ima gotovo tri puta viši (88 milijardi KM), a Hrvatska gotovo četiri puta viši (104 milijarde KM) BDP od BiH", stoji u izvještaju CCI.

Kada se posmatraju direktna strana ulaganja, ona su prethodne godine iznosila tek 536 miliona KM u BiH, dok su u Srbiji iznosila preko četiri milijarde KM, u Sloveniji 2,1 milijardu KM, a u Hrvatskoj 770 miliona KM.

Kada se ove cifre iskažu u vrijednosti po glavi stanovnika, u BiH iznose tek 152 KM, dok je u zemljama regije taj iznos značajno viši: Srbija 564 KM, Hrvatska 770 KM i Slovenija 1.040 KM investicija po glavi stanovnika.

Predrag Duduković, ekonomski analitičar, član Udruženja ekonomista RS (SWOT), kaže da sve manje investicije pokazuju kakva je situacija u BiH, te da nije atraktivna za inostrana ulaganja.

"Ono što je bilo interesantno i u šta se moglo ulagati, to je već urađeno. Sad je vrijeme za investicije koje bi u suštini trebalo da krenu ispočetka, od izgradnje pogona i pokretanja neke posebne aktivnosti, no za to treba pozitivno poslovan ambijent", priča Duduković.

Naglašava da se o nepovoljnoj poslovnoj situaciji već godinama priča, ali da očigledno ne dolazi do onih koji bi trebalo da kreiraju poslovnu politiku u BiH.

"Kod nas je trenutno politička situacija vrlo loša, uvijek su prisutni nekakva previranja i tenzije, a strani investitori ne žele da ulažu na mjesta gdje je ona nestabilna. Takođe, ima veoma mnogo troškova poslovanja u vezi s poreskim i parafiskalnim (neporeskim) opterećenjima, što otežava rad privrednih subjekata", smatra Duduković, dodajući da je ogroman problem i s administracijom, koja sporo obavlja svoj posao, kao i prisustvo administrativnih barijera prilikom poslovanja koje bi trebalo srušiti.

Kako navode iz CCI-ja, direktna strana ulaganja imaju pozitivan efekat na razvoj privrede i društva zemlje u koju stižu ulaganja - direktno, u finansijskom smislu, ili indirektno, u smislu novih ideja, tehnologija i znanja.

Kažu da priliv stranih investicija mora postati jedan od prioritetnih ciljeva u BiH, pri čemu su vladavina zakona, umanjivanje korupcije, poresko rasterećenje, te povoljniji ambijent za poslovanje nužni preduslovi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik